Decyzja UE dotycząca rosyjskiego embargo

ue

Unia Europejska wstrzymała przyjmowanie polskich wniosków o rekompensaty za straty wywołane rosyjskim embargiem – 15 września we Wrocławiu, V Polski Kongres Rolnictwa

Nie ma gospodarstwa, które nie ucierpiałoby z powodu kryzysu wywołanego radykalnym zahamowaniem eksportu do Rosji warzyw i owoców. Bruksela obiecała producentom łatwo psujących się owoców i warzyw rekompensaty, które miały złagodzić ekonomiczny wstrząs. Mechanizmy są niewystarczające. Polscy rolnicy zgłosili zapotrzebowanie na odszkodowania w wysokości 176 mln euro, czyli więcej niż komisja europejska proponowała całej Europie.

Ważne jest, żeby uruchomić znaczące środki, a nie symboliczne – mówił Waldemar Pawlak. W tym wypadku potrzebne mogą być miliardy, bo to cała branża ma poważne kłopoty, choć o odszkodowania wystąpić mogło niewielu.

Oczywiste rozwiązania są dwa: zjeść natychmiast górę owoców i warzyw lub znaleźć inne rynki zbytu. Oba nierealne. Nie da się poszukać rynku w ciągu miesiąca. Na to trzeba lat. Gdzieś został popełniony błąd – mówi Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków.

Nadmiar owoców i warzyw rolnicy mogą przekazywać do Banków Żywności. Nie wiadomo jednak czy ktokolwiek odda im za to pieniądze.


 TVP Wrocław